[ Pobierz całość w formacie PDF ]
Święty Jerzy – patron skautów
Miejsce: Gdzieś w terenie (najlepiej w parku)
Cel: Przybliżenie harcerzom postaci świętego Jerzego oraz wartości jakie uosabia
Czas: 1,5 – 2h
Autor: pwd. Katarzyna Krzyczmonik
1. Dzielimy drużynę na patrole (4-6 osób)
2. Każdy patrol dostaje egzemplarz legendy o świętym Jerzym (zał.1) oraz 5 minut żeby się z nim zapoznać (warto zasugerować że informacje z tekstu mogą się później przydać). Po 5 minutach należy zebrać legendy. [5 minut]
3. Patrole wyruszają kolejno (co 5-10 minut) w poszukiwaniu listów z zadaniami do wykonania. (mogą iść według mapy, znaków patrolowych, azymutów, opisu trasy, lub po prostu dostać informację o konkretnych miejscach w które muszą dotrzeć, to już wedle uznania) Proponowane zadania:
· Przeprowadźcie krótką ankietę. Zapytajcie 10 napotkanych przechodniów czy wiedzą, który święty jest patronem skautów. [5 minut]
· Która z cech, jakimi z pewnością odznaczał się św. Jerzy jest najważniejsza w dzisiejszych czasach? Odwaga, wierność, determinacja, wiara, uczciwość? Zilustrujcie to za pomocą krótkiej scenki [10 minut]
· Quiz o świętym Jerzym (pytania w zał. 2) [3 minuty]
· Dowiedzcie się czy w Łodzi jest kościół św. Jerzego i jeżeli jest to gdzie – sposób dowolny (odp. Kościół Garnizonowy Św. Jerzego w Łodzi, ul. Św. Jerzego 9) [czas? Hmm...J]
4. Ostatnia placówka to oczywiście walka ze smokiem J Za każde dobrze wykonane zadanie patrol dostaje odpowiednią (musisz sobie opracować jakąś punktację) ilość czegoś czym mogą rzucać w smoka (albo alternatywnie mogą sami znaleźć/wykonać swoją broń, w takiej ilości jak punkty uzyskane za grę). Smok to plansza z narysowanym smokiem i zaznaczonymi punktami za poszczególne części ciała (np. głowa 5, serce 10, łapy 1 itp.). Żeby zabić smoka trzeba uzyskać odpowiednią ilość punktów. [15 minut]
5. Prezentacja scenek przygotowanych podczas gry (to zadanie nie powinno być liczone do punków przy placówce ze smokiem, bo fajnie jakby wszyscy mogli je obejrzeć) [10 minut]
6. Podsumowanie gry (warto zrobić coś fajnego dla patrolu który wygra, mogą np. dostać smoka J) [3 minuty]
7. Dyskusja dotyczącą wniosków jakie wyciągnęli z legendy, wartości jakie ona przekazuje [15-20 minut]
8. Obrzędowe zakończenie – krąg
Załącznik 1
Legenda o Świętym Jerzym (patronie skautów)
Jerzy urodził się między rokiem 280, a 286 w Kapadocji, w okresie panowania cesarza Dioklecjana. Jego ojciec przybył do tego kraju z Armenii, matka Polychronia była wychowana od najmłodszych lat w wierze chrześcijańskiej. Po śmierci Geroncjusza, matka z młodym Jerzym przeniosła się do Palestyny. Wzrastając u boku matki wyrósł Jerzy na młodzieńca nad wyraz urodziwego i szlachetnego. Wtedy zapragnął zostać żołnierzem rzymskich legii. Dzięki swej szlachetności, męstwu i rozwadze został trybunem legii kapadockiej.
Pełniąc odpowiedzialne funkcje w legii nigdy nie wyparł się swej wiary. Udał się pewnego razu do królestwa Lidii. Kiedy samotnie przemierzał okolice prowincji Silen, napotkał nad brzegiem jeziora piękną młodą, dziewczynę ubraną w ślubny strój, lecz o smutnej twarzy. Ową dziewczyną okazała się córka króla Gondofera - króla Lidii, Damaris, idąca by rzucić się smokowi na pożarcie.
Jerzy poprzysiągł wyratować piękną księżniczkę. Kiedy smok wypełzał nad jezioro, rycerz pogalopował prosto na swym rączym rumaku i drasnął potwora w oko. Rozwścieczony smok wzbił się w powietrze, lecz zbyt wolno. Jerzy ugodził go w nieopancerzony brzuch włócznią. Potwór spadł na ziemię i zaczął straszliwie ryczeć miotając swoim cielskiem. Jerzy zsiadł wtedy z konia, dobył swego miecza i wskoczywszy na grzbiet smoka wbił mu ostrze po rękojeść, prosto w serce.
Wielka radość zapanowała w królestwie, król chciał ożenić Jerzego ze swoją córkę. Jednak ten odmówił namawiając cały dwór na przyjęcie chrześcijaństwa, co wszyscy z ochotą uczynili. Tymczasem cesarz Dioklecjan będąc u wyroczni Apollina, usłyszał niekorzystną dla chrześcijan przepowiednię. Zaraz po tym ogłosił on edykt o prześladowaniu chrześcijan.
Jerzy, oburzony nieoczekiwaną decyzją cesarską zerwał ów edykt i podarł go. Przewidując, jaka spotka go kara za ten uczynek, sprzedał i rozdał cały swój majątek ubogim. W senacie publicznie zaprotestował przeciw złu i niesprawiedliwym ustawom, potępiając pogańskie kulty rzymskich bóstw. Swój miecz odesłał do matki, która w tym czasie zamieszkiwała w kraju męża, Armenii.
Cezar, zaskoczony postawą Jerzego, chciał go przekupić, obiecując bogactwa i zaszczyty, jeśli tylko wyprze się wiary. A kiedy nie udało się to, kazał go aresztować. Poddano rycerza wymyślnym torturom, a kiedy zmęczonego przyprowadzono przed oblicze Cezara ten ponowił próbę przekupstwa. Rzekł Jerzy cesarzowi:
- Prędzej ty się zmęczysz, męczeniem mnie, niż ja męczony wyprę się Mistrza.
Dioklecjan kazał Jerzego poddać jeszcze bardziej wymyślnym torturom. Żadna tortura nie złamała serca Jerzego, a kiedy wprowadzono go do świątyni Apollina, znakiem krzyża poprzewracał wszystkie posągi. Cesarz rozkazał ściąć młodego trybuna mieczem, co wykonano 23 kwietnia 303 roku.
Załącznik 2
Pytania do quizu (można wymyślić więcej):
1. Kiedy obchodzony jest Dzień Świętego Jerzego?
2. Który cesarz kazał torturować Jerzego?
3. Skąd pochodził Jerzy?
4. Kim w młodości chciał zostać?
5. Kim była i jak nazywała się dziewczyna, którą św. Jerzy ocalił przed smokiem?
Załącznik 3
Może Ci się do czegoś przyda – notka z jakiejś stronki
Obchód związany ze wspomnieniem świętego Jerzego - patrona skautów, na całym świecie ma miejsce 23 kwietnia. W Polskim kalendarzu liturgicznym przenoszony jest na 24 kwietnia, z racji na to, że 23-go obchodzimy uroczystość głównego Patrona Polski, którym jest św. Wojciech, biskup, misjonarz, męczennik.
Święty Jerzy swoim męstwem i odwagą pokonał zło w swoim życiu, które symbolizuje przebijany włócznią smok. Z uroczystością ku czci św. Jerzego wiąże się zazwyczaj organizowanie harcerskich turniejów. Mają one być nie tylko okazją do rywalizacji pomiędzy drużynami, ale również przypominać o tym, żeby na co dzień nie poddawać się, lecz tak jak święty Jerzy walczyć ze "smokiem" swojego życia. Kierunek w tej walce, wskazuje harcerkom i harcerzom Przyrzeczenie i Prawo Harcerskie, wierność ideałom w nich zawartym prowadzi do zwycięstwa nad sobą.
[ Pobierz całość w formacie PDF ]
Tematy
- Strona pocz±tkowa
- (2) Nienacki Zbigniew - Pan Samochodzik i Swiety relikwiarz (Uroczysko), Pan samochodzik (różni autorzy)
- Święty Tomasz z Awkinu - Suma Teologii, TEMATYKA RELIGIJNO-FILOZOFICZNA ebooki !!!
- Święty Paweł. Przygoda życia ks. Bogusław Zeman SSP, Nauka
- Święty Franciszek. Opowieść o Trubadurze Pana Boga Sophie Jewett, Religia
- Święty od kołysek [św. Dominik Savio], Święci,stygmatycy,cuda
- (80) - Niemirski Arkadiusz - Święty Graal, Pan Samochodzik, ebooki
- ŚW. WIT i MODEST, KATECHEZA, LEGENDY O ŚWIĘTYCH
- ŚW. GRZEGORZ PAPIEŻ, KATECHEZA, LEGENDY O ŚWIĘTYCH
- ŚW. MARIA MAGDALENA, KATECHEZA, LEGENDY O ŚWIĘTYCH
- ŚW. ANTONI PUSTELNIK, KATECHEZA, LEGENDY O ŚWIĘTYCH
- zanotowane.pl
- doc.pisz.pl
- pdf.pisz.pl
- strefamiszcza.htw.pl