[ Pobierz całość w formacie PDF ]
LEGENDA NA DZIEŃ ŚWIĘTYCH WITA I MODESTA
15 czerwca
Â
O Å›w. Wicie nie wiemy wÅ‚aÅ›ciwie nic poza tym jednym - chyba autentycznym - szczegóÂÅ‚em, że miaÅ‚ ponieść Å›mierć mÄ™czeÅ„skÄ… jeszcze jako dziecko prawie, bo w wieku lat 12. Zapewne dlatego byÅ‚ niezmiernie popularnym Å›wiÄ™tym, co znalazÅ‚o wyraz także w literaturze hagiograficznej, bo mamy zachowanych 5 jego pasji Å‚aciÅ„skich [BHL nr 8711-16] i jednÄ… greckÄ… [BHG nr 1876], a nadto szereg translacji [BHL nr 8717-23]. Za cesarza Karola IV, w r. 1355, przeniesiono jego relikwie do Pragi. Opowiadanie Jakuba de Voragine powtarza niemal doÂsÅ‚ownie legendÄ™ o Å›w. Wicie, zapisanÄ… u Jana z Mailly [Dondaine, s. 212-214].
Wit, chÅ‚opiec dzielny i wierny, poniósÅ‚ mÄ™czeÅ„stwo na Sycylii w wieku lat 12. Ojciec czÄ™sto karciÅ‚ go za to, że gardziÅ‚ bożkami i nie chciaÅ‚ im skÅ‚adać ofiar. Gdy siÄ™ o tym dowiedziaÅ‚ prefekt Walerian, poleciÅ‚ chÅ‚opcu stawić siÄ™ przed sobÄ…, a skoro odmówiÅ‚ zÅ‚ożenia ofiary, kazaÅ‚ go chÅ‚ostać rózgami. Ramiona jednak bijÄ…cych podobnie jak rÄ™ka prefekta uschÅ‚y naÂtychmiast, a prefekt zakrzyknÄ…Å‚: Biada mi, straciÅ‚em rÄ™kÄ™! Niechaj teraz przyjdÄ… twoi bogowie - rzekÅ‚ Wit - i uzdrowiÄ… ciÄ™, jeÅ›li mogÄ…. On na to: A czy ty potrafisz tego dokazać? W imiÄ™ Pana mego - odparÅ‚ Wit - poÂtrafiÄ™; i od razu pomodliÅ‚ siÄ™ za prefekta i uprosiÅ‚ dlaÅ„ uzdrowienie. Rzeki tedy prefekt do jego ojca: Skarć twego syna, by nie zginÄ…Å‚ marnÄ… Å›mierciÄ…. Wówczas ojciec zabraÅ‚ go do domu i próbowaÅ‚ wpÅ‚ynąć na chÅ‚opca otaczajÄ…c go muzykÄ… rozmaitego rodzaju, igrajÄ…cymi dziewczÄ™tami i różnymi innymi przyjemnoÅ›ciami. Kiedy jednak zamknÄ…Å‚ go w sypialni, zaczÄ…Å‚ siÄ™ stamtÄ…d wydobywać cudowny zapach, tak mocny, że poczuÅ‚ go ojciec i wszyscy w domu, a gdy ojciec zajrzaÅ‚ przez drzwi, zobaczyÅ‚ 7 aniołów stojÄ…cych wokoÅ‚o chÅ‚opca i zaczÄ…Å‚ woÅ‚ać: Bogowie przyszli do mego domu! - po czym zaraz utraciÅ‚ wzrok. Jego krzyk wprawiÅ‚ w podnieÂcenie caÅ‚e miasto Lukana [1], tak że nawet Walerianus nadbiegÅ‚ i pytaÅ‚, co mu siÄ™ staÅ‚o. A on mu odparÅ‚: WidziaÅ‚em bogów ognistych i nie mogÅ‚em znieść ich widoku. Zaprowadzono go tedy do Å›wiÄ…tyni Jowisza, gdzie obiecaÅ‚ byka ze zÅ‚oconymi rogami za odzyskanie wzroku, ale nic mu to nie pomogÅ‚o. Wówczas zwróciÅ‚ siÄ™ do syna o uzdrowienie i na jego proÅ›by odzyskaÅ‚ wzrok. Skoro jednak nawet wówczas nie uwierzyÅ‚, a przeciwnie, myÅ›laÅ‚ o tym, by zabić syna, anioÅ‚ PaÅ„ski objawiÅ‚ siÄ™ pedagogowi chÅ‚opÂca [2], Mpdestowi, polecajÄ…c mu wsiąść na okrÄ™t i zabrać wychowanka do innego kraju. Tak też staÅ‚o siÄ™, a orzeÅ‚ przynosiÅ‚ im pożywienie i wiele w owym kraju czynili cudów.
Tymczasem syn cesarza Dioklecjana opętany został przez szatana, który oświadczył, że nigdy go nie opuści, jeśli nie przyjdzie Wit z miasta Lukana.
ZaczÄ™to tedy szukać Wita, a znalazÅ‚szy sprowadzono go przed oblicze cesarza. ChÅ‚opcze - rzekÅ‚ doÅ„ Dioklecjan - czy potrafisz uzdrowić mego syna? A on odparÅ‚: Nie ja, lecz Pan - po czym poÅ‚ożyÅ‚ naÅ„ rÄ™ce, a szatan uciekÅ‚ natychmiast. Wówczas rzekÅ‚ Dioklecjan: ChÅ‚opcze, pomyÅ›l o sobie i złóż ofiarÄ™ bogom, abyÅ› nie zginaj marnÄ… Å›mierciÄ…. A gdy on nie zgodziÅ‚ siÄ™ na to, odprowadzono go wraz z Modestem do wiÄ™zienia. Wówczas jednak ciężkie Å‚aÅ„cuchy żelazne, które im naÅ‚ożono, opadÅ‚y z nich, a wiÄ™zienie zajaÅ›niaÅ‚o niezmiernym Å›wiatÅ‚em. Skoro doniesiono o tym cesarzowi, kazaÅ‚ chÅ‚opca wyprowadzić stamtÄ…d i wrzucić do pieca ognistego - ale i stamtÄ…d wyszedÅ‚ bez szwanku. Z kolei wypuszczono naÅ„ srogiego lwa, aby go pożarÅ‚, lecz wiara Wita uczyniÅ‚a i jego Å‚agodnym jak baranek. Na koniec kazano jego, Modesta oraz piastunkÄ™ Wita, KrescencjÄ™, która wszÄ™dzie im towarzyÂszyÅ‚a, rozciÄ…gnąć na torturach - ale wtedy wybuchÅ‚a burza, zatrzÄ™sÅ‚a siÄ™ ziemia, zaryczaÅ‚y grzmoty, zawaliÅ‚y siÄ™ Å›wiÄ…tynie bożków i pozabijaÅ‚y wielu ludzi, a cesarz przerażony uciekÅ‚ i bijÄ…c siÄ™ pięściami mówiÅ‚: Biada mi, oto jeden chÅ‚opiec okazaÅ‚ siÄ™ silniejszy ode mnie. MÄ™czennicy tymczasem uwolnieni przez anioÅ‚a znaleźli siÄ™ nad jakÄ…Å› rzekÄ… i tam spoczÄ™li, po czym pomodliwszy siÄ™ oddali duszÄ™ Bogu. CiaÅ‚a ich strzeżone przez orÅ‚y odnaÂlazÅ‚a Florencja, niewiasta szlachetnego rodu, której objawiÅ‚ siÄ™ Å›w. Wit, i pochowaÅ‚a je ze czciÄ…. UmÄ™czeni zostali za Dioklecjana, który wstÄ…piÅ‚ na tron okoÅ‚o roku PaÅ„skiego 287 [3].
Â
... [ Pobierz całość w formacie PDF ]Tematy
- Strona pocz±tkowa
- Święci Piotr i Paweł, prezentacje, WSZYSTKIE PREZENTACJE, OAZA, Prezentacje cd, Prezentacje, Prezentacje na OND III st. 2008, Dokumenty tekstowe, sw pawel
- Åšw. Faustyna Kowalska - Dzienniczek Duchowy (Dzienniczek siostry Faustyny), Religijne mp3 mht
- św Franciszek, Zadania - Podstawówka, zadania z religii
- Św. tomasz, PEDAGOGIKA, Rok I, Hostoria myśli pedagogicznej i historia wychowania (egzamin, notaktki, kolokwia)
- Św. Tomasz z Akwinu - Summa Theologiae - Traktat o Bogu - Kwestie 1-5, Filozofia, teksty różne
- św. Urszula Ledóchowska - U stóp krzyża - Rozważania drogi krzyżowej, WIELKI POST
- Św. Józef. Potężny patron w sprawach najtrudniejszych. Modlitewnik z różańcem, Powieści i opowiadania(1)
- św. Franciszek - nie jestem godzien, DUCHOWE WZMOCNIENIE, Różne Różniste, groch z kapustą
- św. Ludwik Maria Grignion de Montfort - List do przyjaciół Krzyża, Duchowość
- św. Teresa od Dzieciątka Jezus Dzieje duszy, historia chrzescijanstwa
- zanotowane.pl
- doc.pisz.pl
- pdf.pisz.pl
- darkenrahl.keep.pl