[ Pobierz całość w formacie PDF ]

Święta Joanna Beretta Molla przyszła na świat w Magencie (niedaleko Mediolanu), 4 października (dzień św. Franciszka z Asyżu) 1922 roku. Z tego też powodu była nazywana Joanną Franciszką. Pochodziła z licznej rodziny. W 1925 roku rodzice wraz z dziećmi przeprowadzili się do Bergamo. Do pierwszej Komunii św., która miała miejsce 14 kwietnia 1928 roku w parafii św. Graty, przygotowała Joannę najstarsza siostra - Amalia. W tym czasie Joanna kilka razy zmieniała szkołę podstawową. Największy wpływ miały na nią Siostry Kanoniczki, do których uczęszczała w ostatnich klasach. Ale i wówczas szkoła nie była środowiskiem, gdzie miała możliwość najlepiej rozwijać swoją osobowość. Joanna była szczęśliwa w rodzinie. Codziennie towarzyszyła mamie w drodze na Mszę świętą. Kochała przyrodę.

Uczęszczała do gimnazjum prowadzonego przez Siostry Świętej Doroty. Tam właśnie dokonał stopniowy wzrost wiary i pogłębienie religijności. W 1938 r. Joanna wzięła udział w rekolekcjach prowadzonych przez jezuitę ojca Avedano. Święta nie była już wtedy małą dziewczynką z Akcji Katolickiej, lecz młodą kobietą pragnącą wziąć we własne ręce swe przeznaczenie i w obliczu Boga dokonywać świadomych wyborów: "Podejmuję świętą obietnicę czynić wszystko dla Jezusa. Wszystkie moje czyny, jakikolwiek trud, wszystko ofiaruję Jezusowi... Pragnę prosić Pana Jezusa, by mi dopomógł, żebym nie trafiła do piekła... Proszę Pana Jezusa, aby mi dał zrozumieć swe wielkie miłosierdzie." "Wszystko dla Ciebie mój Boże, moja największa miłości, kiedy coś czynię cierpię i myślę. W każdym moim oddechu pragnę ofiarować Tobie moją duszę, poświęcić Ci moje serce i niech wzrasta we mnie ogień Twojej Boskiej Miłości." Joanna miała wówczas niespełna szesnaście lat, można powiedzieć, że zaczęła wtedy kroczyć własnymi ścieżkami świętości.

Wybuchła wojna, w roku 1941 Genewa została poważnie zbombardowana. Rodzice postanowili wrócić do Bergamo. Joanna natomiast wraz z Virginią pozostały w Genewie by ukończyć liceum. 1 maja 1942 roku zmarła mama, a cztery miesiące później 1 września zszedł z tego świata także ojciec Joanny. Rodzeństwo, które pozostało samo postanowiło wyjechać do Magenty, gdzie był wolny dom dziadków ze strony ojca. Joanna podjęła wtedy studia medyczne najpierw w Mediolanie, a potem w Padwie. Czas studiów był dla Świętej wypełniony nauką oraz działalnością w Akcji Katolickiej. Wesołkowata i lekkomyślna dziewczyna z Bergamo przeobrażała się w młodą, poważną i zaangażowaną kobietę, która myślała o medycynie i chrześcijańskiej służbie na rzecz Akcji Katolickiej oraz formacji ludzi młodych.

W 1949 roku Joanna uzyskała dyplom medycyny ogólnej i chirurgii, a w 1952 roku zrobiła specjalizację z pediatrii. Cały czas jednak myślała o pracy misyjnej. Niestety jej kondycja fizyczna nie pozwalała na to, by mogła zostać misjonarką. Prosząc w tej sprawie o radę prałata Bernareggiego, biskupa Bergamo, otrzymała bardzo jasną odpowiedź: Na tyle, na ile moje doświadczenie kapłańskie i biskupie nauczyło mnie, to wiem, że kiedy Pan wzywa jakąś duszę do pełnienia dzieła misyjnego, oprócz wielkiej wiary i szczególnej duchowości obdarza ją także siłą fizyczną, która pomoże znieść trudności i sytuacje, jakich tutaj nie jesteśmy w stanie sobie nawet wyobrazić. Ponieważ Ty, Joanno, nie masz tego daru, to właśnie dlatego myślę, że ta droga nie jest tą, na którą Pan Jezus Cię wzywa.

Odsunąwszy więc na bok wszystkie swoje plany, Joanna coraz bardziej utwierdzała się w przekonaniu, że Bóg wzywa ją na drogę życia rodzinnego. I tak też się stało. Joanna poznała Piotra Molla. Zrodziła się między nimi głęboka przyjaźń oparta na wzajemnym szacunku, dążeniu do wspólnych ideałów życia (pracy, rodziny, miłości do bliźnich), planach założenia rodziny otwartej na Boga, dzieci, poświęcenie i cierpienie. 11 kwietnia 1955 roku odbyły się zaręczyny, a 24 września tegoż roku zawarli związek małżeński. Po podróży poślubnej rozpoczęło się zwykłe życie. 19 listopada 1956 roku przyszedł na świat Pierluigi, a potem kolejne dzieci: 11 grudnia 1957 roku - Maria Zita, a 15 lipca 1959 roku - Laura.

Państwo Mollowie byli szczęśliwą rodziną, wręcz modelową. Miłość, zdrowie, szacunek, poważanie otoczenia, spełnienie zawodowe i umiejętność odpoczynku, pieniądze - to wszystko gościło w ich domu. Troskliwy, czuły mąż, kochająca, pogodna, łagodna żona, trójka słodkich dzieciaków. Swe szczęście budowali na mocnej, lecz nie dewocyjnej wierze, która codziennie podpowiadała by dziękować Bogu za to...

Piotr i Joanna marzyli o licznej rodzinie, chcieli mieć więcej niż trójkę dzieci (choć to w dzisiejszych czasach może spotkać się z niezrozumieniem, nawet krytyką). W lipcu 1961r. przyszła Święta rozpoznała u siebie oznaki stanu błogosławionego. W jej sercu wielka radość mieszała się z obawami.
Joanna dwukrotnie w ostatnich miesiącach poroniła, a narodziny ich trzeciego dziecka poprzedziły długie miesiące cierpienia. We wrześniu Joanna udała się na kontrolne badania lekarskie. Wyniki zabrzmiały dla niej jak wyrok. Blisko macicy rósł duży guz i lekarze zalecali natychmiastową operację, chcieli go usunąć. By ratować jej życie, zalecali też aborcję. Joanna była lekarką i doskonale zdawała sobie sprawę z wszystkich konsekwencji swoich decyzji. Bez wahania postanowiła, żeby ratować dziecko, a nią się nie przejmować. Na początku września doszło do operacji, która wydawała się zakończyć sukcesem, gdyż uratowano zarazem życie dziecku, mogącemu się od tej pory dalej rozwijać. Tylko Joanna, chirurg i garstka ludzi z jej otoczenia zdawała sobie sprawę z faktycznego ryzyka ciąży. Dla przyszłej Świętej najważniejsze było dotrwać do porodu, choć lekarze nie wróżyli nic optymistycznego. Jej męża uspokoił pomyślny przebieg operacji. Tym bardziej, że Joanna powróciła do swoich codziennych obowiązków. Mimo ogromnych cierpień, fizycznych i duchowych, nadal choć mniej intensywnie - pracowała w swym zawodzie: przyjmowała pacjentów i jeździła do nich; prowadziła dom, zajmowała się swoimi "skarbami" - jak pieszczotliwie nazywała dzieci. Zwlekała z powiedzeniem mężowi prawdy. Obdarowywała rodzinę kolejnymi tygodniami szczęśliwej nieświadomości. Chciała oszczędzić im zmartwień, biorąc je wszystkie na siebie. Wolała sama cierpieć. Miała jeszcze nadzieję, całą sprawę powierzała Opatrzności. Ogromnie się bała, a jednak długo nie powiedziała o tym nikomu, chciała przedłużyć ich beztroską radość. . "Istnieje tyle trudności, ale z Bożą pomocą musimy zawsze bez lęku iść do przodu, choć byśmy w walce o realizację naszego powołania musieli umrzeć, to byłby to najpiękniejszy dzień w naszym życiu" - pisała, zanim jeszcze została matką. Ciążyła na niej decyzja ewentualnego skazania pozostałej trójki małych dzieci na sieroctwo. Mimo to bliscy i przyjaciele zapamiętali Joannę z tamtego okresu nie zmienioną. Jak zawsze pogodną, uśmiechniętą, uczynną. Jakby nic nie miało się wydarzyć...Tylko te niepokojące porządki w domu. Wreszcie nadszedł czas, gdy musiała przygotować Piotra, a było to półtora miesiąca przed urodzeniem dziecka. 20 kwietnia 1962 roku Joanna przyjechała do szpitala. Następnego dnia urodziło się czwarte dziecko, kolejna dziewczynka, która cieszyła się doskonałym zdrowiem. Nadano jej imię Gianna Emanuela. Natomiast kondycja matki stawała się coraz gorsza. Zostało zdiagnozowane zakaźne zapalenie otrzewnej, które stopniowo niszczyło system odpornościowy Joanny. Zmarła 28 kwietnia 1962 roku. Umierała w wielkim cierpieniu. Miała wówczas 39 lat.

Joanna Beretta Molla została ogłoszona błogosławioną 24 kwietnia 1994 roku, zaledwie trzydzieści dwa lata po śmierci. 16 maja 2004 roku Jan Paweł II ogłosił ją świętą.

Joanna lubiła wycieczki w góry, jazdę na nartach. Często chodziła do kina, teatru i filharmonii, przed wyjściem z domu nakładała delikatny makijaż, ubierała się zgodnie z najnowszymi trendami mody. Miała karnet do La Scali, chętnie bywała na przyjęciach i sama je organizowała, uwielbiała taniec. Kochała życie. Dlaczego więc z pozoru zwykła matka rodziny została uznana świętą? Mam nadzieje, że powyższa biografia pomogła wam to zrozumieć. Życie tej wspaniałej kobiety, kochającej życie, mężatki, matki rodziny, lekarki niezwykle oddanej obowiązkom zawodowym, która poświęciła się obronie godności życia powinno być wzorem dla współczesnej rodziny. W dzisiejszym świecie często zapomina się o wartościach, które reprezentowała sobą Joanna, wciąż brakuje nam czasu na sprawy często ilekroć ważniejsze od tych, którymi się zajmujemy. Musimy nauczyć się tak jak nasza Święta swe problemy powierzać Panu, a oszczędzać ich ludziom. Joanna miała czas na wszystko... Jak powiedział o niej kardynał Carlo Maria Martini: "Jej życie było całkowicie skoncentrowane na osobie Jezusa Chrystusa, stanowiło urzeczywistnienie kilku cech Oblicza Jezusa, które Joanna kochała i kontemplowała". "Joanna Beretta Molla swą aktywnością złamała mit, że świętość musi być kojarzona z postawą ascetyczną, izolującą się od świata" - mówią Maja Barełkowska i Piotr Cyrwus. Joanna Beretta Molla heroicznie zawierzyła Bogu i Jego miłości

 

Justyna Plizga

Zawierzenie życie Chrystusowi

[ Pobierz całość w formacie PDF ]
  • zanotowane.pl
  • doc.pisz.pl
  • pdf.pisz.pl
  • xiaodongxi.keep.pl