[ Pobierz całość w formacie PDF ]
SCENARIUSZ HOSPITACJI DIAGNOZUJACEJ W KLASIE VI - JĘZYK POLSKI
DATA:
PROWADZĄCA: A. SZCZEPANIK
TEMAT: JEZYKOWE ŚRODKI WARTOŚCIOWANIA I OCENIANIA ŚWIATA
GŁÓWNY CEL EDUKACYJNY ZAWARTY W PODSTAWIE PROGRAMOWEJ:
KSZTAŁCENIE SPRAWNOŚCI MÓWIENIA, SŁUCHANIA, CZYTANIA I PISANIA W ZRÓŻNICOWANYCH SYTUACJACH KOMUNIKACYJNYCH PRYWATNYCH I PUBLICZNYCH, A ZWŁASZCZA WAŻNYCH DLA ŻYCIA W PAŃSTWIE DEMOKRATYCZNYM I OBYWATELSKIM: ROZWIJANIE ZAINTERESOWANIA UCZNIÓW JĘZYKIEM JAKO SKŁADNIKIEM DZIEDZICTWA KULTUROWEGO
Cele ogólne wynikające z treści nauczania zawartych w podstawie programowej
Cele operacyjne
Doskonalenie czytania ze zrozumieniem
Uczeń:
· Czyta ze zrozumieniem polecenia do zadań, rozumie ich treść
· Podany tekst przekształca wielokrotnie (wyraża dodatnią bądź ujemną ocenę)
Doskonalenie umiejętności formułowania wypowiedzi na zadany temat
Uczeń:
· Określa i uzasadnia cel, intencję danej wypowiedzi(wyznanie uczuć, opisywanie rzeczywistości, wyrażenie: woli, życzenia, prośby)
· Wie co to jest przenośnia, porównanie, uosobienie
· Wie co to są środki słowotwórcze: zdrobnienie, zgrubienie
Wzbogacanie czynnego słownictwa uczniów poprzez stosowanie środków wartościujących i oceniających świat
Uczeń:
· Tworzy stopień wyższy i najwyższy przymiotników i przysłówków
· Tworzy wartościujące przymiotniki i przysłówki
· Tworzy zdrobnienia i zgrubienia
· Tworzy potoczne przenośnie, porównania, uosobienia
PRZEBIEG ZAJĘĆ:
1. Wprowadzenie do tematu zajęć.
Nauczyciel podaje temat lekcji – wyjaśnia go, przypomina uczniom co oznacza słowo wartość.
2. Praca z całą klasą
Za pomocą rzutnika pisma nauczyciel przedstawia 4 teksty i prosi uczniów o określenie celu wypowiedzi, którym może być: wyznanie uczucia, opisywanie rzeczywistości, wyrażenie: woli, życzenia, prośby. Uczniowie formułują wypowiedź pamiętając o tym aby były one uzasadnione, poparte argumentem. Polecenie nr 1
3. Praca z całą klasą
Uczniowie pod kierunkiem nauczyciela wyjaśniają(najlepiej swoimi słowami)następujące pojęcia: przenośnia, porównanie, uosobienie, zdrobnienie, zgrubienie. Polecenie nr 2
4. Praca w grupach zróżnicowana
Nauczyciel przedstawia zadania dla poszczególnych grup i je omawia.
Polecenie dla grup jest następujące: Podany tekst proszę przekształć tak, żeby wyrazić dodatnią lub ujemną ocenę za pomocą różnych środków językowych zgromadzonych według następującego kryterium: Polecenie nr 3
· Wartościujące przymiotniki i przysłówki
· Środki słowotwórcze: zdrobnienia, zgrubienia
· Przymiotniki i przysłówki w stopniu wyższym i najwyższym
· Potoczne porównania, przenośnie, uosobienia
Nauczyciel zwraca uwagę na staranność wykonania zadania, estetyczne pismo oraz przestrzeganie zasad ortograficznych i interpunkcyjnych.
TEKST DO ZADANIA DLA GRUPY I ( ZIMA)
Nadeszła zima. Wieje wiatr. Sypie śnieg.
TEKST DO ZADANIA DLA GRUPY II ( WIOSNA)
Nadeszła wiosna. Świeci słońce. Przyroda budzi się do życia.
TEKST DO ZADANIA DLA GRUPY III ( LATO)
Nadeszło lato. Świeci słońce. Wszystko kwitnie.
TEKST DO ZADANIA DLA GRUPY IV ( JESIEŃ)
Nadeszła jesień. Wieje wiatr. Pada deszcz.
Dla przykładu nauczyciel na foliogramie pokazuje uczniom jeden ze sposobów przekształcenia tekstu.
5. Praca w grupach.
Uczniowie w grupach pracują nad tekstami, gromadząc najpierw środki językowe, a później przekształcając tekst.
6. Prezentacja prac przez poszczególne grupy. Odczytywanie tekstów z właściwą intonacją.
7. Omówienie przez nauczyciela prezentowanych prac. Dokonanie słownej oceny lekcji.
4
KARTA OBSERWACJI ZAJĘĆ
HOSPITACJA DIAGNOZUJĄCA W KLASIE VIB – JĘZYK POLSKI
Zagadnienia hospitacyjne
Zagadnienia dla uczniów
Uwagi z obserwacji
Czytanie ze zrozumieniem poleceń
· Rozwiązywanie zadania- praca w grupach, prawidłowe odczytywanie instrukcji do zadań
· Przekształcanie tekstu wielokrotnie(wyrażenie dodatniej bądź ujemnej oceny świata za pomocą różnych środków językowych) –Polecenie nr 3
Poziom - P
Standard- 2.3 2.5 5.1
Umiejętność formułowania wypowiedzi na zadany temat
· Określenie i uzasadnienie celu, intencji danej wypowiedzi(wyznanie uczuć, opisywanie rzeczywistości, wyrażenie: woli, życzenia, prośby)-praca z całą klasą
Polecenie nr 1
Poziom –P
Standard- 3.4
· Wyjaśnienie co to jest przenośnia, porównanie, uosobienie-praca indywidualna
Polecenie nr 2
Poziom- P
Standard- 1.2b
· Wyjaśnienie co to są środki słowotwórcze: zdrobnienia, zgrubienia – praca indywidualna
Polecenie nr 2
Poziom – P
Standard – 1.2b
Umiejętność wzbogacania czynnego słownictwa poprzez stosowanie środków wartościujących i oceniających świat
· Tworzenie stopnia wyższego i najwyższego przymiotników i przysłówków
· Tworzenie wartościujących przymiotników i przysłówków
· Tworzenie zdrobnień i zgrubień
· Tworzenie potocznych przenośni, porównań, uosobień - praca w grupach do polecenia nr 3
Poziom – PP
Standard – 5.1
... [ Pobierz całość w formacie PDF ]
Tematy
- Strona pocz±tkowa
- #196 Fredro Aleksander - Pan Jowialski(1), e-books, e-książki, ksiązki, , .-y
- ÅšwiÄ™ty Dominik Savio, religia szkoła podstawowa, konspekty katechez, kl III, Poznajemy przyjaciół Jezusa - Uroczystość Wszystkich Świętych
- Świętochowski Aleksander - Liberum Veto (wybór felietonów), CIEKAWE KSIAZKI
- Święta. Naklejam i koloruję Aleksander Małecki E-BOOK, Poradniki
- [070128] Regina Szczepa ska - Roczna analiza pracy wych, Różne analizy wychowawczo dydaktyczne
- Ścios Aleksander - III RP czy trzecia faza,
- [071124] Regina Szczepa ska - Sprzeczka - scenarius, SCENARIUSZE, 3LATKI
- Ściąga szkoła podstawowa Kościelnicka-Siemek Ewa, Podręczniki, lektury
- Św. Szczepan, Święci
- Żeromski Stefan - Dzienniki, SZKOŁA, Testy i sprawdziany (szkoła)
- zanotowane.pl
- doc.pisz.pl
- pdf.pisz.pl
- strefamiszcza.htw.pl